Međunarodni program
Davne 1938. godine, još prije pokretanja Filmskog festivala u Cannesu, u pulskoj je Areni s velikim odazivom publike održana prva filmska revija. Na njenom otvaranju 18. lipnja 1938. godine prikazan je film La chaste Suzanne redatelja Andréa, a revija je trajala do 28. kolovoza.
Nakon Drugog svjetskog rata, godinu dana prije revije domaćih filmova u Areni, koja se danas broji kao prvi festival igranog filma u Puli, organizirana je revija stranih filmova. Od 13. do 23. kolovoza 1953. godine prikazano je devet filmova, među kojima se našao i Kurosawin Rašomon. Upravo izniman uspjeh međunarodne filmske revije (sa 50 tisuća gledatelja) etablirao je Arenu kao idealnu lokaciju za filmski festival.
1955. u nazočnosti pokrovitelja, jugoslavenskog predsjednika Tita, prikazana su Tri novčića u fontani, prvi u Hrvatskoj prikazani film u cinemaskopu. Kroz cijelu kasniju povijest Festivala u različitim se programima prikazuju strani filmovi i koprodukcije, a 2001. Pula i službeno postaje festival hrvatskog i europskog filma. Prvi europski film koji osvaja Veliku zlatnu Arenu jest 101 Rejkjavik islandskog redatelja Baltasara Kormakura.
2003. godine na 50. jubilarnom Festivalu projekciji filma Callas Forever prisustvuje Jeremy Irons, dok John Malkovich u TV-spotu snimljenom u Puli poziva gledatelje na Festival. Godine 2005. pokreću se međunarodni programi Europolis-Meridijani u kino dvorani te PoPularni program u Areni. 2007. međunarodni program Festivala seli se na atraktivni Kaštel, gdje ga otvara Greta Scacchi, a Zlatnu Arenu za najboljeg stranog redatelja osobno preuzima Jiří Menzel. 2008. otvara se Kino Valli u nazočnosti Christophera Leeja, koji u Areni preuzima Posebnu Zlatnu Arenu za doprinos filmskoj umjetnosti.
2009. pokreće se retrospektivni program posvećen velikim svjetskim redateljima: prva retrospektiva posvećena je Pedru Almodovaru, a potonje Giuseppeu Tornatoreu, Claudeu Chabrolu i Jamesu Ivoryu koji 2011. osobno preuzima Zlatnu Arenu za životno djelo.
2010. program Europolis gostuje na ljetnim festivalima u Dubrovniku, Splitu, Rijeci, Osijeku, Zagrebu, Šibeniku i Zadru, a gostovanja se nastavljaju i narednih godina.
Prva zemlja prijatelj Festivala je Italija 2011. godine, a slijedi je Francuska 2012., dok je 2013. godine Međunarodni program Festivala posvećen Europskoj uniji, čijom članicom Hrvatska postaje 1. srpnja 2013. godine. Biti će prikazano 27 filmova iz 27 zemalja članica Europske unije te 5 iz ostalih 5 članica programa MEDIA, i to u 3 programa: Europolis, programu za djecu Pulica i novopokrenutom programu europskog kratkog filma.