petak | 25. srpnja. 2014
PULA PRO: Ray Gillon o zvuku na filmu
„Cvuk je važno!“
(Što će reći: „Zvuk je važan!“)
Tim je riječima britanski majstor zvuka Ray Gillon obratio nazočnima na sat i pol dugom predavanju „Zvuk na filmu“ („Sound on film“), održanom u industrijskoj sekciji Pula PRO ovogodišnjeg Pulskog filmskog festivala, u srijedu, u prostorima Gospodarske komore.
Nabacujući ponešto hrvatskih riječi koje je naučio tijekom dan-dva boravka u nas, Gillon, koji inče vlada s čak 18 (!) jezika – angažirano je i duhovito, gotovo komično humoristički, uz oponašanje govora nekolicine svjetski poznatih glumaca, izložio neke od alata i postulata svog zanata. Posljednjih godina angažiran, kako reče, u „maloj američkoj tvrtci“ Warner Brothers, Gillon je tijekom karijere surađivao s nizom uglednika poput Wernera Herzoga, Mikea Figgisa, Pedra Almodovara, Spikea Jonzea, Guillerma del Tora… Također i na holivudskim veleuspješnicama trilogiji „Matrix“, serijalu o Harryju Potteru, trilogiji o Batmanu u režiji Christophera Nolana, serijalu o Hobitima. Aktualna mu je specijalnost sinkroniziranje filmova na strane jezike, no očito je da nema zvučne tajne koja bi mu bila nepoznata.
Pored kojekakvih specifičnih pojedinosti o ovome ili o onome odsječku bavljenja filmskim zvukovljem, najčešće je isticao: „Tehnologija danas može sve. No vi, autori, morate znati što želite i morate to zahtijevati. Dizajnirajte zvuk koji vam odgovara, zvuk koji pripovijeda vašu priču.“
Izdvojimo nekoliko dodatnih smjernica.
„Jedan od najvažnijih zvukova je glumčev glas i autoru valja voditi računa o tome da u filmu iskoristi raspone glasovnih boja, ritmova, dinamika.“
„Gledatelji su emotivna bića i zvukovima dopiremo do njihovih osjećaja.“
„Nikad ne puštajte skladatelja da nazoči konačnom miksu filma. Većina skladatelja smatra da je film tek vizualna pratnja njihovoj glazbi.“
„Važno je ostvariti dinamiku.“
„Neka mikrofoni u studijima budu barem približno iste kvalitete kao oni kojima ste snimali u eksterijeru.“
„Snimajte što je više moguće zvukova za vlastitu biblioteku zvukovlja.“