Čarobni klavir (Magic Piano)
redatelj / director Martin Clapp, animirana pustolovina / animated adventure, Kina, Norveška, Poljska / China, Norway, Poland, 2011, 30 min
Djevojčica Anna i njen bratić Chip Chip u Varšavi na hrpi smeća otkriju stari klavir koji se pretvara u leteći stroj, što im daje savršenu priliku da odlete do Londona i tamo potraže Anneinog oca. No, još moraju svladati mnoge prepreke – za početak naučiti upravljati strojem, ali i boriti se s raznim vremenskim prilikama i neprilikama na europskome nebu – olujama, letećim balonima i, najstrašnje od svega, zalaskom sunca…
Martin Clapp, uz kratkometražni animirani naslov Čarobni klavir, nominiran za Oscara 2012. kao najbolji kratkometražni crtić, ujedno je autor i dugometražnog filma Leteći stroj (The Flying Machine) iz 2011. godine, kojeg je Čarobni klavir dio. Uz spomenute naslove, Clapp je kao animator sudjelovao na naslovima iz 2006. godine - kratkometražnom Peter & the Wolf i dugometražnom Slipp Jimmy fri.
Uz Čarobni klavir prikazat će se 11 kratkih filmova, kojima kao podloga također služi Chopinova glazba. To su Debeli hrčak (Fat Hamster) Adama Wyrwasa o hrčku koji voli puno jesti, Tatin dečko (Papa's Boy) Leevija Leemettyja o mišu koji želi postati baletan, Mali poštar (Little Postman) Dorote Kobiela o dječaku koji raznosi poštu u Dugom svjetskom ratu, Duhovi klavira (Spirits of the Piano) Magde Osinske o duhovima koji odbačeni klavir ponovno vraćaju u život, Tinta (Pl.ink!) Anne Kristin Berge o zanimljivom svijetu tinte, Noćni otok (Night Island) Salvadora Maldonada o djevojčici koja se nađe u čarobnom podvodnom svijetu, Papirnati klavir (Paper Piano) Marianele Maldonado o djeci koja uče svirati na papirnatim instrumentima, Chopinovi crteži (Chopin's Drawings) Dorote Kobiela koji u život vraćaju Chopinove crteže, Fantazija (Fantasia of Duo Suo) redatelja Skin 3 o dječaku koji pati od nenamjernih pokreta, Raj za hrčke (Hamster Heaven) Paula Bolgera o hrčku koji se ne odvaja od svoje partnerice te Strašilo (Scarecrow) Przemyslawa Anusiewicza i Janusza Martyna koji za svoju priču koristi slike poljskog slikara Jerzyja Duda-Gracza.