Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina, 2009, 84 min, 35 mm
Nekadašnji narkoman Filip nakon liječenja se vraća u roditeljski dom u radničkoj četvrti Zagreba i ponovo se druži sa starim društvom – Krpom, Dejom i Kizom...
SADRŽAJ: Nakon višegodišnjeg liječenja od narkomanije, Filip se vraća u Zagreb i susreće staru ekipu koju čine nasilni, nogometom opsjednuti ratni veteran Krpa, narkoman Dejo te alkoholičar i emotivac Kizo. Filip živi s roditeljima, ne može naći posao i najčešće je u kvartovskom kafiću, opija se s društvom i polako uviđa da ne može opstati u takvoj sredini.
redatelj: BRANKO SCHMIDT
(Osijek, 1957) Nakon kratkotrajnog studija ekonomije, upisuje studij filmske i TV režije na ADU u Zagrebu. Godine 1981. snima diplomski rad, televizijsku dramu Rano sazrijevanje Marka Kovača. Televizijska drama Hildegard proglašena je 1982. najboljom televizijskom dramom na području bivše države. Godine 1988. režira prvi cjelovečernji film Sokol ga nije volio (nagrada za najboljeg redatelja-debitanta u Puli). Tijekom karijere snimio je mnoge drame, dokumentarne filmove te dječju televizijsku seriju Operacija Barbarossa. Režirao je i filmove Đuka Begović, Vukovar se vraća kući, Božić u Beču (Zlatna arena za scenarij), Srce nije u modi, Kraljica noći (Zlatne arene za scenarij i produkciju). Sa Putom lubenica u Puli osvaja nagradu Oktavijan HDFK-a za najbolji film, a film je proglašen najboljim na festivalima u Haifi, Egeru (Mađarska), Tetouanu (Maroko), Clevelandu, Dubrovniku i Montpellieru, te imao kinodistribuciju u više zemalja. Branko Schmidt bio je 2004. član žirija Filmskog festivala u Moskvi.
producent: STANISLAV BABIĆ
(Zagreb, 1945) Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 1968. Od 1970 do 1989. direktor je predstavništava Televizija Beograd, Titograd i Priština u SR Hrvatskoj, i to za marketinške programe. Godine 1990. u Beču osniva vlastitu produkcijsku tvrtku Vestaco produkcija g.m.b.h., a 2001. osniva i produkcijsku kuću u Zagrebu – Telefilm d.o.o. Osim naručenih marketinških filmova, producira i dokumentarne filmove, a u posljednje vrijeme i igrane filmove Konjanik, Put lubenica te Metastaze.
produkcijska kuća: Telefilm (u suradnji s Luks film, Srbija i Refresh produkcija, Bosna i Hercegovina)
TELEFILM, Vramčeva 4, HR-10000 Zagreb, Croatia
tel ++385 1 4818 843, fax ++385 1 4818 839
e-mail: telefilm@telefilm.hr
u glavnim ulogama:
RENE BITORAJAC
(Zagreb, 1972). Diplomirao glumu na ADU 1995. Danas je samostalni umjetnik. Od 1979. do 1991. član je Dramskog studija ZKM-a. Stipendist GDK Gavella i ZKM-a, od 1996. do 2003. član ansambla SK Kerempuh. Nastupao u tridesetak predstava u većini zagrebačkih kazališta (Izbacivači, Vježbanje demokracije, Magic act show, Pir malograđana...). Snimio dvadesetak filmova (Ničija zemlja /dobitnik Zlatnog globusa i Oscara za najbolji strani film/, Kako je počeo rat na mom otoku, Nebo, sateliti, Kajmak i marmelada...) i više televizijskih serija (Bitange i princeze, Naša mala klinika...).
FRANJO DIJAK
(Zagreb, 1977) Diplomirao glumu na ADU u Zagrebu 2003. Član ansambla GDK Gavella. Igrao u mnogobrojnim predstavama, uglavnom u zagrebačkim kazalištima, a za svoje nastupe nagrađen je Nagradom hrvatskog glumišta (Murlin Murlo) i nagradom Veljko Maričić Festivala malih scena u Rijeci (Adam i Eva). Glumio je u dvadesetak filmskih i televizijskih projekata, uz ostale u filmovima Mondo Bobo, Srce nije u modi, Vratite im Dinamo, Veliko spremanje, Kraljica noći, Sex, piće i krvoproliće, Lopovi prve klase, Karaula; Sve džaba i Pravo čudo.
RAKAN RUSHAIDAT
(Irbid, Jordan, 1977). Glumom se počeo baviti 1990. u Dramskom studiju ZKM-a, a diplomirao je glumu na ADU u Zagrebu 2000. Kao slobodni umjetnik nastupa u Teatru Exit, GDK Gavella i svim nacionalnim kazalištima. Član ansambla GK Trešnja od 2004. Dobitnik dviju Nagrada hrvatskog glumišta (Istok, Smisao života gospodina Lojtrice) i nagrade Fabijan Šovagović Festivala glumca (Komšiluk naglavačke). Snimio je desetak filmova, od kojih je u nekima igrao glavne uloge (Veliko spremanje, Ispod crte). Dobitnik je nagrade Srce Sarajeva Sarajevo Film Festivala za ulogu u filmu Sve džaba.
ROBERT UGRINA
(Zagreb, 1974) Diplomirao je glumu na ADU u Zagrebu. Od 1984. do 1993. bio je član Učilišta ZKM-a. Surađivao je sa DK Trešnja, GK Komedija, Kazalištem Virovitica, Teatrom Ulysses, GK Joza Ivakić iz Vinkovaca, Hrvatskim kazalištem Pečuh, Gavran teatrom, SK Komedija i Kazalištem gluhih Dlan. Bio je stipendist GDK Gavella, u kojem je odigrao petnaest predstava. Nastupao je u televizijskim serijama (Zakon!, Bumerang, Balkan Inc. i dr.) te filmovima (Otac, Snivaj zlato moje, Pjevajte nešto ljubavno, Nebo sateliti, Što je muškarac bez brkova?...).
scenarist: OGNJEN SVILIČIĆ
(Split, 1971) Diplomirao je filmsku režiju na ADU u Zagrebu. Redatelj je i scenarist televizijskih (Puna kuća /1997/, Ante se vraća kući /2002/) i dugometražnih igranih filmova: Da mi je biti morski pas (1999, Oktavijan u Puli), Oprosti za kung fu (2004, svjetska premijera na Berlinaleu, 30 filmskih festivala, više nagrada, distribuiran u SAD, Njemačkoj i Francuskoj), Armin (2006, svjetska premijera na Berlinaleu, više od 50 festivala, 20 nagrada, uz ostale Zlatna arena za scenarij, Oktavijan, FIPRESCI nagrada za najbolji strani film nominiran za Oscara, Palm Springs 2007. i pobjednik East of West programa u Karlovym Varyma). Također scenarist filmova Što je Iva snimila, Put lubenica i Slovenka.
snimatelj: DRAGAN RULJANČIĆ
(Zagreb, 1951) Diplomirao je na praškoj Filmskoj akademiji godine 1975, gdje je i magistrirao. Nakon završetka studija radi na Hrvatskoj televiziji. Snimio je petnaestak televizijskih filmova (Ribanje i ribarsko prigovaranje, Studeni, Posebna vožnja...), serija za djecu (Smogovci, Lažeš, Melita, Mlakarova ljubav... ) i za odrasle (Pozitivna nula...), veći broj dokumentarnih filmova od kojih su neki nagrađeni (Goli otok, Zajednički ručak, Panj pun olova...), te putopisa s Bliskoga i Dalekog Istoka i iz Južne Amerike. Metastaze su mu, nakon Osuđenih i Ne daj se, Floki, treći dugometražni igrani film.
montažer: HRVOJE MRŠIĆ
(Zagreb, 1977) U Zagrebu završava Jezičnu gimnaziju i upisuje Pravni fakultet. Montažom se počeo baviti 1994. Montažer je dva dugometražna igrana filma (Put lubenica i Metastaze) te više od trideset dokumentarnih filmova, od kojih su mnogi prikazani i nagrađeni na velikom broju festivala u Hrvatskoj i inozemstvu. Bio je asistent montaže na nekoliko igranih filmova. Dobitnik je triju nagrada za najbolju montažu na Danima hrvatskog filma.
scenograf: MLADEN OŽBOLT
(Čabar, 1957) Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1982. Na filmu radi od 1982. Član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika i Hrvatskog društva filmskih radnika. Autor je scenografije za sedamnaest hrvatskih dugometražnih igranih filmova i četiri televizijske serije te nekoliko stranih filmova. U kazalištu surađuje s Histrionima, a autor je brojnih scenografija izložbenih postava te scenografija reklama i spotova. Dobitnik je dviju Zlatnih arena za scenografiju filmova Prezimiti u Riju (2002) i Put lubenica (2006).
kostimografkinja: ŽELJKA FRANULOVIĆ
(Zagreb, 1967) Diplomirala je na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu. Kao kostimografkinja radila je na sljedećim filmovima: Tu, Svjedoci, Slučajna suputnica, Pušča Bistra, Put lubenica, Kradljivac uspomena, Iza stakla, Metastaze, Čovjek ispod stola i 72 dana. Dobitnica je dviju Zlatnih arena za kostimografiju u filmovima Snivaj zlato moje i Nije kraj.
skladatelj: GORAN BARE
(Vinkovci, 1965) Pjevač i suosnivač (1984) vinkovačke rock-grupe Majke. Pozornost šireg kruga slušatelja Majke privlače pjesmom Iz sve snage, a nulti album izdan za Slušaj najglasnije dobiva pozitivne kritike. Nakon nastupa na festivalu Novi Rock u Ljubljani i albuma Razum i bezumlje (1990) karijera im se strelovito razvija, no sve prekida Domovinski rat. Originalna postava se razilazi. Druga postava, osnovana 1992, izdaje albume Razdor i Milost, a treća hvaljeni album Vrijeme je da se krene (1996). Slijede live-album Život, uživo i Put do srca sunca, nakon kojih Bare izdaje tri samostalna albuma. Krajem 2006. Majke se ponovo okupljaju i iznova kreću.
montaža: Vesna Lažeta, Hrvoje Mršić
glazba: Goran Bare i sastav Majke
ton: Mladen Šiklić
maska: Jasna Rosini
uloge:
Rene Bitorajac – Krpa
Franjo Dijak – Filip
Rakan Rushaidat – Dejo
Robert Ugrina – Kizo
Jadranka Đokić – Krpina žena
Ivo Gregurević – Filipov otac
Ljiljana Bogojević – Filipova majka
Daria Lorenci – konobarica Milica
Predrag Vušović – Dejin otac
Ksenija Marinković – Kizina majka
Vera Zima – teta Zora
Ivan Brkić – tetak Brane
Emir Hadžihafisbegović – Reuf
Franjo Đimi Jurčec – Krpin susjed
Dora Lipovčan – blagajnica u samoposluzi
Dražen Šivak – doktor
Anastazija Jankovska – djevojka u kladionici
Jerko Marčić – debeli policajac
Grgo Prskalo – policajac
Ana Begić – medicinska sestra
Luka Dragić – tenisač
Ana Maras – djevojka u kladionici
Tena Jejić Gajski – tenisačica
Filip Šovagović – Zombi
Kristijan Milić – Keks
Robert Roklicer – Kina
Kristijan Ugrina – Cic
Zoran Čubrilo – portir