• Cinemaniac

    MISLITI FILM
    research in progress

    Izložba CINEMANIAC predstavlja dugoročnu interdisciplinarnu istraživačku platformu koja propituje veze filma,  pokretnih slika i suvremene umjetnosti, koja se realizira u formatu izložbe uz programe projekcija i razgovora sa umjetnicima. Predstavlja radove hrvatskih i internacionalnih umjetnika približavajući ih širokom krugu publike.


     Cinemaniac kao kontinuiran višegodišnji istraživački i izložbeni projekt nastaje iz želje za predstavljanjem radova iz svijeta umjetnosti i filma, koji nastaju na raskrižju tih umjetničkih medija, a od svojih početaka predstavlja aktivni istraživački kontekst koji omogućava prezentiranje umjetničkih djela, mjesto susreta u kojem se integriraju društveni, kulturni, tehnološki, medijski i estetski aspekti, sjecišta na kojima se susreću umjetnost, umjetnici, institucije i publika, stvaraju novi oblici suradnje, problematiziraju odnosi filma i vizualnih umjetnosti. Ona je mjesto gdje se prezentira recentna hrvatska i međunarodna produkcija filmova umjetnika, umjetničkog videa, eksperimentalnoga i alternativnog filma te multimedijalnih instalacija, otkriva i artikulira baština alternativnog filma i predstavljaju umjetnici i radovi antologijskog značaja.

     

    Izložbe u okviru sadašnje i buduće programske platforme Misliti film, kao research in progress nastavljaju se na dosadašnja iskustva rada sa povijesnom baštinom eksperimentalnog filma, poput istraživanja i prezentacije kojima je u središnjem interesu bio pulski festival MAFAF (2010), te prošlogodišnji pogled unazad, podvlačenje crte, retrospektivni CINEMANIAC X. Projekt okuplja  umjetnike  koji u svom radu na različite načine  formiraju specifičan odnos prema ideji filma kao “prostora mišljenja”, filma “drugim sredstvima” i kritike filmskog aparata, mjesta u kojem se reflektiraju aspekti društva, ideologije, kulture, gdje film postaje svojevrsna riznica ili cultutural interface.


    Tematizirajući na razne načine koncept vizualnih medija i pokretnih slika, izložba problematizira odnose prema filmu, prema pojedinim filmovima, situacijama, prema žanrovima, filmskom mediju, filmskom jeziku i izražajnim sredstvima filma, tematizira prostorno-vremenske koncepte i odnose prema društvu i popularnoj kulturi, načine gledanja i prezentacije.  
     

    U okviru projekta CINEMANIAC 2012 realiziraju se samostalna izložba Slobodana Šijana sa središnjim interesom na  Filmski letak i izbor kratkih eksperimentalnih filmova, te samostalna izložba Damira Očka On Ulterior Scale, hrvatskog umjetnika mlađe generacije i međunarodne reputacije.

     

    SLOBODAN ŠIJAN: Filmski letak
    Kustosice: Branka Benčić i Aleksandra Sekulić
     
    Vizualna produkcija “radova na papiru”  u koju spada i Filmski letak Slobodana Šijana umjetnička je praksa u kojoj autor eksperimentira sa filmskim načinom mišljenja i željom da obuhvati fragmentarni svijet kinematičkih efekata, bilješki i slika. To su nekonvencionalni radovi intertekstualnog karaktera, koji se odmaknuti od normativne filmske tehnologije,  i služeći  se različitim istraživačkim pristupima, putem drugih medija - teksta, kolaža, fotografija, videa referiraju na svijet filma, filmsku kulturu i  jezik filma.


    U umjetnosti avangarde i neoavangarde “film drugim sredstvima” predstavlja dekonstrukciju konstitutivnih elemenata filma, koji se osamostaljuju kao područje umjetničkog izraza (fotografija, film strip, traka, montaža, projekcija).


    Želja je da se šira publika upozna sa eksperimentalnim filmskim praksama Slobodana Šijana, kao i sa promišljanjem filma i kritičkom praksom u umjetnosti ovog redatelja koji je tijekom osamdesetih godina bio čest i važan gost filmskog festivala u Puli, gdje je i nagrađivan za svoj rad na igranim filmovima.
     
    Kustosku koncepciju izložbe SLOBODAN ŠIJAN: Filmski letak suradnički će realizirati kustosice Branka Benčić (nezavisna kustosica, Pula/Zagreb) i Aleksandra Sekulić (CZKD, Centar za kultunu dekontaminaciju, Beograd). Program SLOBODAN SIJAN: Filmski letak biti će nastavljen u okviru projekta CZKD Bioskop u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu u jesen 2012.

    DAMIR OČKO: On Ulterior Scale
    Kustosica: Branka Benčić

     

    Izložba Damira Očka On Ulterior Scale obuhvaća niz međusobno povezanih radova koji se razvijaju oko filma The Moon shall never take my Voice (2010). Damir Očko uz filmske izvodi niz radova na papiru, različite vizualne, grafičke materijale, kolaže, skice, crteže, knjige umjetnika, uključujići i tipografsku partituru “opto-fonetičkih” karakteristika. Takvi, oni blisko komuniciraju sa praksama konkretne i vizualne poezije, umjetničke forme i vrste vizualnog izražavanja koja se formira na rubovima književnosti, vizualnih umjetnosti i grafičkog dizajna. Ovdje grafički elementi postaju prostor istraživanja, istovremeno autonomno i komplementarno izražajno sredstvo kojim se može nadopuniti razumijevanje i učinak djela i proširiti prostor filmskog izraza kao kompleksne audiovizualne orkestracije. Interes za glazbu jedna je od vodećih preokupacija Damira Očka. Uvijek me zanimalo pitanje kako se narativ prenosi glazbom – tvrdi Očko. U njegovim filmovima upravo glazba predstavlja mjesto oko kojeg se konstruiraju narativi djela. Posebna je pažnja posvećena oblikovanju zvuka koji sudjeluje u izgradnji arhitekture djela, kao da formira njegov prostor i volumen, te sudjeluje u proizvodnji značenja. The Moon shall never take my Voice (Three songs for a muted voice and various sounds) strukturiran je trodijelno, u 3 pjesme, epizode jednostavnog performativnog karaktera. Iz mraka elementarne scenografije koju predstavlja ogoljena crna scena, osvjetljena zrakom reflektora pojavljuje se protagonistica odjevena u crno koja progovara znakovnim jezikom gluhonijemih. Specifična koreografija valova njezinih pokreta potcrtana je zvučnom komponentom djela koja ostavlja dubok utisak na promatrača. Ne možemo se oteti dojmu nesigurnosti u predodžbu, u ono što vidimo i čujemo, prožimajućeg, gotovo organskog jedinstva slike i zvuka, gdje se u jednom trenutku čini da pokreti prate glazbu, dok u drugom da je glazba skladana prema pokretu. Značenje se otkriva kroz interakciju pokreta, zvuka i svjetlosti, a film nas uvlači u čudesan prostor fikcije i iluzije, u koji je publika duboko uronjena.

     

    22. 7. - 6. 8. 2012
    MMC LUKA, Pula

    otvorenje u nedjelju 22. srpnja u 20.30 sati
    MMC Luka, Istarska 30

     

    SLOBODAN ŠIJAN: Filmski letak

    22. 7. - 6. 8.
    MMC LUKA, Pula

    kustosice: Branka Benčić i Aleksandra Sekulić


    DAMIR OČKO: On Ulterior Scale

    6.7. – 6. 8.
    galerija Aneks

    Kustosica: Branka Benčić