• Ukratko na Portarati

    Na Portarati

    Subota,  21.7.
      
    22.30, Amo-tamo, kolaž kratkih animiranih filmova autorice Ivane Guljašević
    Nakon tradicionalnoga spektakularnog vatrometa povodom otvorenja Festivala na veliku radost roditelja i djece neće biti vrijeme za spavanje nego za AMO-TAMO, kolaž animiranih filmova za djecu autorice Ivane Guljašević u produkciji Školske knjige, u kojima možemo saznati sve o Čarapojedcu, o Čovječuljku Snovuljku, ljubavi jedne muhe, gdje je pauk Praško pronašao idealan dom, kako žive tri strašna zmaja i još puno toga. Ivana Guljašević se osim filma, bavi pisanjem i ilustracijom. Napisala je i ilustrirala tri slikovnice i jednu knjigu za djecu i mlade.



    Nedjelja, 22.7.
    21.30, Hrvatski kratki igrani filmovi 1
    Iris, Andrija Mardešić, 29'
    Mušice, krpelji i pčele, Hana Jušić, 30'

    Više o filmovima pročitajte u rubrici kratki filmovi.



    Ponedjeljak, 23.7.

    21.30, Hrvatski kratki igrani filmovi 2
    Vikend, Goran Ribarić, 9'
    Obid, Ivica Mušan, 12'
    Brija, Luka Rukavina 15'
    Rom kom, Zvonimir Rumboldt, 36'

    Više o filmovima pročitajte u rubrici kratki filmovi.


    Utorak, 24.7.
    21.30, 9. doFuraj svoj film, kratki amaterski filmovi / Novi novi val 2, slovenski kratki amaterski filmovi


    9. doFuraj svoj film

    Ovogodišnji natječaj za najbolji kratki amaterski film – doFuraj svoj film zaključen je 1. lipnja. Prijaviti su se mogli svi zainteresirani s uratkom u trajanju do 1 minute a jedan autor je mogao sudjelovati s najviše dva filmska uratka. Kao i prijašnjih godina, i ove je odaziv filmaša amatera bio  odličan  – u konkurenciji za nagrade je 36 filmova, a osim debitanata, prijavili su se i neki od autora koji su dosad sudjelovali i pobijedili na natječaju. Svi ovogodišnji natjecateljski filmovi mogu se pogledati i na http://max.tportal.hr/channel.aspx?channelId=2996, a ukoliko filmove više volite gledati na velikom ekranu ne propustite projekciju na Portarti.


    Novi novi val
    Ovaj slobodnjački kolektiv slovenskih filmaša specijalizirao se u produkciji kratkih filmova  bez budžeta koji se jednom godišnje prikazuju na filmskoj reviji Krasni Novi Novi Val. Dok je njihove filmove koji se međusobno izuzetno razlikuju  teško žanrovski definirati, svi dijele isti osjećaj osvježenja i originalnog nekonformizma…



    Srijeda, 25.7.
    21.30, Čarobni klavir i kolaž kratkih animiranih filmova uz podlogu Chopinove glazbe
    Čarobni klavir (Magic Piano), Martin Clapp, animirana pustolovina, Kina, Norveška, Poljska, 2011, 30 min

    Film nominiran za Oscara 2012. kao najbolji kratkometražni crtić, ujedno je dio dugometražnog filma Leteći stroj (The Flying Machine) iz 2011. godine, a upotpunjen je glazbom Chopinovih etida. Djevojčica Anna i njen bratić Chip Chip u Varšavi na hrpi smeća otkriju stari klavir koji se pretvara u leteći stroj, što im daje savršenu priliku da odlete do Londona i tamo potraže Anneinog oca. No, još moraju svladati mnoge prepreke – za početak naučiti upravljati strojem, ali i boriti se s raznim vremenskim prilikama i neprilikama na europskome nebu – olujama, letećim balonima  i, najstrašnije od svega, zalaskom sunca…


    Uz Čarobni klavir prikazat će se 11 kratkih filmova, kojima kao podloga također služi Chopinova glazba. To su Debeli hrčak (Fat Hamster) Adama Wyrwasa o hrčku koji voli puno jesti, Tatin dečko (Papa's Boy) Leevija Leemettyja o mišu koji želi postati baletan, Mali poštar (Little Postman) Dorote Kobiela o dječaku koji raznosi poštu u Dugom svjetskom ratu, Duhovi klavira (Spirits of the Piano) Magde Osinske o duhovima koji odbačeni klavir ponovno vraćaju u život, Tinta (Pl.ink!) Anne Kristin Berge o zanimljivom svijetu tinte, Noćni otok (Night Island) Salvadora Maldonada o djevojčici koja se nađe u čarobnom podvodnom svijetu, Papirnati klavir (Paper Piano) Marianele Maldonado o djeci koja uče svirati na papirnatim instrumentima, Chopinovi crteži (Chopin's Drawings) Dorote Kobiela koji u život vraćaju Chopinove crteže, Fantazija (Fantasia of Duo Suo) redatelja Skin 3 o dječaku koji pati od nenamjernih pokreta, Raj za hrčke (Hamster Heaven) Paula Bolgera o hrčku koji se ne odvaja od svoje partnerice te Strašilo (Scarecrow) Przemyslawa Anusiewicza i Janusza Martyna koji za svoju priču koristi slike poljskog slikara Jerzyja Duda-Gracza.



    Četvrtak, 26.7.
    21.30, Hrvatski kratki igrani filmovi 3
    Životinjsko carstvo, Igor Šeregi, 16'
    Ivo, Nikola Strašek, 26';
    Prva dama Dubrave, Barbara Vekarić, 20'

    Više o filmovima pročitajte u rubrici kratki filmovi.



    Petak, 27.7.
    21.30, Đakovački rezovi, kolaža kratkih etnografskih filmova

    Treća po redu manifestacija Đakovački rezovi, održala  se od 26. do 30. lipnja 2012. godine kao uvod u 46. Đakovačke vezove. Okosnicu programa činio je 9. Međunarodni Etno film festival - Srce Slavonije koji svake godine predstavlja brojne etnografske filmove neistraženih kinematografija. Festival Srce Slavonije nastavak je nekadašnjeg festivala 3F - Festivala filmova o folkloru koji se u Đakovu održao šest puta, u razdoblju od 1976. do 1986. godine.  Festival je oslobođen isključivo folklornih sadržaja i pruža mogućnost mnogo širih umjetničkih izražaja za gledatelje svih generacija koji kroz nekoliko dana festivalskih događanja u velikom broju posjećuju projekcije izabranih domaćih i svjetskih filmova etno motiva u staroj đakovačkoj jezgri.


    Lovci na med, Lotta Granbom, Švedska, 14 min

    Mrtva noć , Branko Ištvančić, Hrvatska, 27 min

    Čađavi dječak, Maung Okkar, Mijanmar – Njemačka, 11 min

    Budućnost iz šalice, Zeynep Devrim Gürsel, Turska, 22 min



    Subota, 28.7.
    21.30, Hrvatski kratki igrani filmovi 4
    Izvan sezone, Dijana Bolanča, 15',
    Jedan, Matija Radeljak, 15';
    Slon, Dalija Dozet 12';
    Rastanak 2, Irena Škorić, 22'