MATINEJE ZA DJECU
Kino Valli, s početkom u 10.00 sati
Subota, 10. srpnja
U potkrovlju
(Na pude aneb Kdo má dneska narozeniny?)
animirana pustolovina, Češka, Slovačka, Japan, 74'
Skupina zanemarenih igračaka živi zajedno u koferu u velikom potkrovlju u kojem borave i mnoge druge igračke, a sve se bude jedino kada ljudi, njihovi vlasnici, nisu u blizini. Nakon što jednu od igračaka otmu mračne igračke koje žive u mračnom kutu potkrovlja, preostale igračke iz kofera upušta se u pustolovinu u nadi da će spasiti svojeg prijatelja.
Jiri Barta (Prag, Češka, 1948), animator, redatelj i umjetnik. Njegovi filmovi, mnogi rađeni tehnikom stop animacije, osvojili su kritiku, publiku i brojne žirije na festivalima širom svijeta. Od 2001. godine profesor je na Umjetničko-industrijskom fakultetu, odjel za Film i televiziju u Pragu. U posljednjih nekoliko godina posvetio se radu na kraćim animiranim formama poput reklama.
Nedjelja, 11. srpnja
Yuki & Nina
Hippolyte Girardot & Nobuhiro Suwa, obiteljska drama, Francuska, Japan, 92'
Devetogodišnja Yuki saznaje da joj se roditelji rastavljaju. Njen je otac Francuz, a majka Japanka s kojom će se uskoro preseliti u Japan, ostavljajući iza sebe Pariz i najbolju prijateljicu Ninu. Yuki i Nina zajedno smišljaju način kako da ponovno spoje Yukine roditelje...
Hippolyte Girardot (Boulogne-Billancourt, Francuska, 1955) je istaknuti francuski glumac koji je radio s redateljima poput Jean-Luca Godarda, Claudea Berria, Erica Rochanta, a u posljednje vrijeme sa Arnaudom Desplechinom, Pascalom Ferranom i Amosom Gitaïemom. Yuki & Nina njegov su redateljski debi.
Nobuhiro Suwa (Hirošima, Japan, 1960) kao redatelj i scenarist često koristi tehniku improvizacije. Režirao je pet filmova. Za film M/Other (1999) osvaja nagradu kritike FIPRESCI u Cannesu. Jedan je od redatelja omnibusa Pariz, volim te (Paris, je t'aime, 2006). Trenutno je predsjednik Tokyo Zokei Sveučilišta.
Ponedjeljak, 12. srpnja
Eleonorina tajna (Le Secret d'Éléonore)
animirana pustolovina, Francuska, Italija, 75'
Ekscentrična stara teta svoju je kuću ostavila Natanaelovim roditeljima, a njemu, premda još ne zna čitati, zbirku knjiga. Nat ubrzo otkriva da u knjigama žive čudesni likovi iz dječjih bajki koji računaju na njegovu zaštitu jer ako napuste knjižnicu nestati će zajedno sa svojim pričama...
Dominique Monfery animacijom se bavi od kraja 1980-ih, isprva kao crtač layouta i pomoćni animator, potom kao animator i supervizor animacije. Ako redatelj debitira filmom Destino (2003), filmom koji su daleke 1945 započeli slavni slikar Salvador Dalí i John Hench iz Studija Disney, a dovršiti ga je odlučio Roy Edward Disney, nećak Walta Disneyja. Monfery i Disney nagrađeni su Oscarom za najbolji kratki animirani film. Destino je prikazan i u Areni na Festivalu u Puli. Monfery je režirao i dugometražni animirani film Franklin i blago Kornjačina jezera (Franklin and the Turtle Lake Treasure, 2006).
Utorak, 13. srpnja
Vuk samotnjak
Obrad Gluščević, obiteljska pustolovina, Hrvatska, 1972, 90'
Njemački ovčar zaostao iz Drugoga svjetskog rata pomalo je podivljao u ličkim planinama, gdje žive i vukovi koji nerijetko seljanima napadaju ovce. Dječak Ranko uspije se sprijateljiti s njim i po natpisu s privjeska na ogrlici naziva ga Hund. Ostali seljani međutim misle da je Hund vuk te organiziraju hajku na njega.
Obrad Glušćević (Metković, 1917–Zagreb, 1980) isprva režira nagrađivane kratke dokumentarne filmove. Njegov filmski rukopis odlikuje smisao za autentičan detalj, liričnost i humornost. Igranom filmu posvećuje se početkom 1960-ih godina. Snima mediteranski ambijentirane filmove satiričko-komičkih naglasaka Lito vilovito (1964), Čovik od svita (1965), Goli čovik (1968) te dva rado gledana dječja igrana filma u kojima iskazuje izrazit smisao za rad s malim glumcima Vuk samotnjak (1972) i Kapetan Mikula Mali (1974). Snimio je i televizijske serije za djecu Kapetan Mikula i Jelenko.
Srijeda, 14. srpnja
Tajna Kellsa (The Secret of Kells)
Tomm Moore & Nora Twomey, animirana fantazija, Francuska, Belgija, Irska, 75'
Prije 1200 godina mladi Brendan upoznaje čuvara iznimne ali nedovršene knjige iluminacija, brata Aidana koji mu daje vaznu zadaću – dovršiti Knjigu Kellsa. To ga vodi u nov život kreativnosti i mašte, gdje ga čekaju pustolovine, ali i opasnosti.
Tomm Moore (Newry, Sjeverna Irska, 1977) ilustrator je, crtač stripova i redatelj. Godine 1999. osnovao je produkcijsku tvrtku The Cartoon Salon s Paulom Youngom, Rossom Murrayem i Norom Twomey. Tajna Kellsa (2009) njegov je prvi dugometražni animirani film, premijerno prikazan na Berlinaleu i nominiran je za Oscara u kategoriji najboljeg dugometražnog animiranog filma.
Nora Twomey (Cork, Irska, 1971) animatorica je i redateljica. Jedna je od osnivača produkcijske tvrtke The Cartoon Salon. Autorica je nekoliko kratkih animiranih filmova. Njezin film Cuilin Dualach (2004) prikazan je na mnogim međunarodnim festivalima. Tajna Kellsa njezin je prvi dugometražni animirani film.
Četvrtak, 15. srpnja
Na moru (Alamar)
Pedro Gonzáles-Rubio, obiteljska pustolovina, Meksiko, 73'
Jorge i Roberta dolaze iz suprotnih svjetova: on voli nekompliciran život u prirodi, a ona preferira gradsku vrevu. On je Meksikanac, a ona Talijanka koja je odlučila njihovog petogodišnjeg sina Natana odvesti u Italiju. Za oproštaj Jorge odvodi sina na epsko putovanje kako bi ga podučio o njegovom podrijetlu i Meksiku.
Pedro Gonzáles-Rubio (Brisel, Belgija, 1976) filmom se počeo baviti amaterski dok je živio u New Delhiju. Radio je kao snimatelj na raznovrsnim projektima, od meksičkih sapunica do suradnje s meksičkom dokumentaristicom Evom Norvind (Nacido sin, 2007.). Kad se zasitio meksičke filmske industrije, preselio se u idilično ozračje Playe del Carmen i započeo snimati dokumentarce za jednu ekološku organizaciju. Na moru je njegov debitantski dugometražni igrani film nagrađen glavnom nagradom na Rotterdam Film Festivalu.
Petak, 16. srpnja
Duga
Joško Marušić, animirana avantura, Hrvatska, 80'
Duga je temeljena na pripovijetkama Duga i Alkar Dinka Šimunovića, a središnji dio priče govori o djevojčici Srni koja, nezadovoljna svijetom u kojemu živi, odlučuje proći ispod duge te tako ispuniti želju da postane dječakom.
Joško Marušić (Split, 1952) redatelj je, animator, scenarist, producent, ilustrator i karikaturist. Animirane filmove režira od 1978. Središnja je osoba posljednjeg istaknutog naraštaja Zagrebačke škole animiranog filma. Za svoje filmove dobio je brojne i najznačajnije nagrade na svjetskim festivalima animacije. Osnivač je Odsjeka za animirani film na Akademiji likovne umjetnosti. Nagrađivani (nagrade Grigor Vitez i Ivana Brlić Mažuranić) je ilustrator tridesetak slikovnica za djecu. Filmografija (izbor): Perpetuo (1978), Riblje oko (1980), Neboder (1981), Lice straha ((1986), Kod kuće je najbolje (1988), Okrenut će vjetar (1990), Miss Link (1998).
Subota, 23. srpnja
POPULARNA PULICA
Kako je Gru ukrao Mjesec
Despicable Me
SAD, 2010, 95 min. / 1h35, 35 mm
produkcijska kuća / production house: Universal Pictures, Illumination Entertainment
producent / producer: John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri
režija / directed by: Pierre Coffin, Chris Renaud
scenarij / written by: Ken Daurio, Cinco Paul, Sergio Pablos
sinkronizacija / synchronization: Rene Bitorajac, Mirela Brekalo, Ivica Zadro, Mario Petreković, Marko Makovičić
montaža / editing: Gregory Perler, Pam Ziegenhagen
glazba / music: Hans Zimmer
Animirani film o tri djevojčice bez roditelja – Mari, Editi i Anji, koje će pokušati natjerati opakoga Grua da postane njihov tata.
SADRŽAJ: U veselom predgrađu stoji jedna crna kuća s gotovo umrtvljenim vrtom. U njenom skrovištu živi Gru, koji zajedno sa svojim malim pomoćnicima smišlja opaki plan – ukrast će Mjesec! No, najveći svjetski zloćko susrest će se sa velikim izazovom: tri djevojčice bez roditelja, Mara, Edita i Anja, u njemu vide ono što nitko nije mogao ni zamisliti – potencijalnog tatu.
O REDATELJIMA: Pierre Coffin, uz Kako je Gru ukrao Mjesec, potpisnik je i kratkometražnog animiranog filma Garyjev pad (Gary's Fall, 2003). Chris Renaud nominiran je za Oscara za najbolji kratkometražni animirani film sa prapovijesnom vjevericom Scratom (protagonistom dugometražnog Ledenog doba) – Prekovremeni žir (No Time for Nuts, 2006).
CRTIĆI NA PORTARATI
Neki dobri stari i neki suvremeni kratki animirani filmovi za djecu
Dragulji Zagreb Filma
Među 84 najbolja animirana filma nastala između 1908. i 1997. godine, u rasponu od Emile Cohlove Fantazmagorije do Garryjeve igre Jana Pinkave nalazi se osam filmova hrvatskih autora nastalih u produkciji Zagreb filma. Niti jedan svjetski studio nema u tom
kompetentnom izboru veći broj filmova. Osim toga, ta antologija jednog od najpoznatijih svjetskih povjesničara animiranog filma započinje sljedećom posvetom: “Posvećeno uspomeni Zlatka Grgića koji nije imao vremena da dostigne vrhunac koji je njegov talent obećavao.”
Inspektor se vraća kući, Vatroslav Mimica,
1958., 11'26''
Surogat, Dušan Vukotić, 1958., 10'
Vau vau, Boris Kolar, 1964., 09'17''
Znatiželja, Borivoj Dovniković – Bordo, 1966.,
8'33''
Možda Diogen, Nedjeljko Dragić, 1966., 8'33''
Mačka, Zlatko Bourek, 1971., 10'10''
Satiemanija, Zdenko Gašparović, 1978., 14'09''
I Love You, Too, Joško Marušić, 1991., 1'
Program hrvatskih kratkih animiranih filmova
Guliver, red. Zdenko Bašić, 13’
Moj put, red. Veljko Popović, 6’
Miramare, red. Michaela Müller, 8’
Tišina mora, red. Vjekoslav Živković, 13’
Povratak, red. Magda Dulčić, 5’
PUSTOLOVNI LABORATORIJ PROFESORA BALTAZARA
Gradska knjižnica i čitaonica Pula
12.-23. srpnja 2010.
Voditelji: Zvonimir Rumboldt i Tomislav Fiket
Dugo i toplo ljeto idealno je za eksperimentiranje i otkrivanje tajni izrade animiranog filma. Čuveni Profesor Baltazar i ove godine vodi pustolovni laboratorij u kojem filmske pokuse mogu izvoditi svi klinci i klinceze u dobi od više-manje 7 do 12 godina. Mnogi raniji polaznici već su iskusni filmaši željni novih, još neotkrivenih saznanja stoga su za njih, u naprednoj grupi, pripremljeni novi sadržaji i još uzbudljiviji filmski podvizi. Oni koji već nekoliko godina čekaju taj 7. rođendan ili oni koji se s Profesorom Baltazarom susreću prvi put s velikim entuzijazmom kreću ispočetka i spremaju se za naprednu grupu druge godine.
Teorijski dio laboratorija sadržavat će upoznavanje s osnovama filma i filmske umjetnosti, a praktični obuhvatiti sve faze kreiranja filma: od razvoja ideje i scenarija preko izrade scenografije i prikupljanja rekvizita do samog snimanja i montaže.
Polaznici će, uz pomoć voditelja, osmisliti priču, kreirati sadržaj, bojati i lijepiti elemente scenografije, upravljati figurama junaka filma te snimiti odabrane kadrove digitalnim foto aparatom. Tehnikom stop animacije nastat će kratki animirani film.
POČETNA GRUPA:
Termini: 12.-16. srpnja
Dob: 7-12 godina
Kotizacija: 200,00 kn, za dvoje djece iz iste obitelji 300,00 kn
NAPREDNA GRUPA
Termin:12.- 23. srpnja
Dob: 8-13 godina
Kotizacija: 350,00 kn, za dvoje djece iz iste obitelji 600,00 kn
Uvjet za upis u naprednu grupu je pohađanje prijašnjih laboratorija profesora Baltazara.
Krajnji rok za prijave je ponedjeljak 5. srpnja.
Prijavnicu za početnu ili naprednu grupu i uplatu za kotizaciju potrebno je dostaviti u Festivalsku upravu, Uspon na Kaštel 2, prizemlje.
U našoj video galeriji možete pogledati rezultate rada Pustolovnog laboratorija profesora Baltazara iz 2008. i 2009. godine.