(On the Path)
drama
Bosna i Hercegovina, Austrija, Njemačka, Hrvatska, 2010, 100 min, 35 mm
Kad zbog pića ostane bez posla, Amar se nakon susreta sa starim prijateljem okrene vjeri, što će njegovu vezu s Lunom staviti na kušnju...
SADRŽAJ: Stjuardesa Luna u sretnoj je vezi sa kontrolorom leta Amarom. Priželjkuju dijete, no prepreka su Amarovi zdravstveni problemi. Kad ga zbog pića suspendiraju s posla, Amar pada u depresiju a Luna mu bezuspješno pokušava pomoći. Amar slučajno sreće Bahriju, starog prijatelja s bojišnice, koji je u međuvremenu postao vjernik. Premda se isprva opire Bahrijinim duhovnim savjetima, Amar doživljava duboku promjenu nakon posjeta džamiji.
REDATELJSKA IZJAVA: Ljubav je osnovni kemijski tok ovog filma, tok kojim teče intimna drama i razvoj likova te se prelamaju društvena zbivanja jednog vremena i prostora. Ispričana iz ženskog kuta, priča istražuje prirodu i granice ljubavi: koliko je ljubav uvjetovana našim traumama, koliko je imuna na ideologiju, koliko slobode uključuje, jesu li u ljubavi mogući autoriteti (bog)? Gledatelju želim ponuditi putovanje u tabuizirane teritorije. Svjesna sam da je zamka teme mogućnost da film bude gledan kao politički, no moja je namjera da se gleda kao emotivan i metafizički.
uloge
Zrinka Cvitešić – Luna
Leon Lučev – Amar
Ermin Bravo – Bahrija
Mirjana Karanović – Nađa
Marija Köhn – nena
Nina Violić – Šejla
Sebastian Cavazza – Dejo
Jasna Ornela Bery – doktorica
Izudin Bajrović – Jusuf
Jasna Žalica – redarica
Luna Mijović – Dija
Alban Ukaj – Mirza
Vanesa Glođo – Hajrija
Faik Mešić – dedo
redateljica i scenaristica JASMILA ŽBANIĆ
(Sarajevo, 1974) Diplomirala je na Akademiji scenskih umjetnosti, Odsjek za pozorišnu i filmsku režiju. Filmove počinje snimati 1997. godine, kada osniva udruženje umjetnika Deblokada u okviru kojeg je producirala, napisala i režirala više dokumentarnih filmova, video radova i kratkih filmova. Radovi su prikazivani na filmskim festivalima i izložbama širom svijeta. Filmografija (izbor): dokumentarni filmovi Crvene gumene čizme (2000) i Slike sa ugla (2002), kratki film Rođendan (2005, dio omnibusa Izgubljeno nađeno). Za debitantski dugometražni igrani film Grbavica osvaja Zlatnog medvjeda u Berlinu i više nagrada na svjetskim festivalima.
producenti DAMIR IBRAHIMOVIĆ
(Sarajevo, 1965) Diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Započeo poslovnu karijeru kao privatni poduzetnik i bankarski činovnik, a potom postaje direktor udruženja umjetnika Deblokada i producent. Filmografija (izbor): Poslije, poslije (dokumentarni, 1997), Ljubav je... (kratki igrani, 1998), Crvene gumene čizme (dokumentarni, 2000), Sjećaš li se Sarajeva (dokumentarni, 2002), Slike sa ugla (dokumentarni, 2003), epizoda Rođendan omnibusa Izgubljeno nađeno (Lost & Found, igrani, 2005), Grbavica (dugometražni igrani film, 2005), Dnevnik graditelja (dokumentarni, 2007), Participation (kratki igrani film, 2008), Na putu (2009).
producenti KARL BAUMGARTNER, BRUNO WAGNER, BARBARA ALBERT, RAIMOND GOEBEL, LEON LUČEV
produkcijske kuće: Deblokada (Bosna i Hercegovina), Coop 99 (Austrija), Pola Pandora Film (Njemačka), Produkcija Živa (Hrvatska), uz potporu Eurimagesa
PRODUKCIJA ŽIVA, Heinzelova 47, HR-1000 Zagreb
tel. ++385 1 466 2100, fax. ++385 1 466 2100
e-mail: ziva.produkcija@gmail.com
snimateljica CHRISTINE A. MAIER
(Graz, 1969) Diplomirala je snimanje na Akademiji za glazbu i izvedbene umjetnosti, Odjelu za film i televiziju u Beču. Snimanjem se profesionalno bavi od 1996. godine, a filmovi na kojima je radila sudjelovali su i osvajali nagrade na najuglednijim svjetskim festivalima (Venecija, Berlin, Locarno...). S Jasmilom Žbanić surađuje od 1997. i dosad je snimila šest njezinih filmova među kojima su Grbavica i Na putu.
montažerka NIKI MOSSBÖCK
(Graz, 1969) Diplomirala je i magistrirala montažu i kameru na Filmskoj akademiji u Beču. Karijeru montažerke započinje 1999. dokumentarnim filmom Gelebte Toleranz, a dosad je montirala četrdesetak filmova, kratkih, srednjemetražnih i dugometražnih dokumentarnih i igranih, najčešće nastalih u produkciji televizijskih kuća ORF, ZDF i 3sat. Montirala je tri filma Jasmile Žbanić – Rođendan, Grbavica i Na putu.
scenografkinja LADA MAGLAJIĆ
(1964) Diplomirala 1988. i postdiplomski studij završila 2003. na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu. Bavi se arhitekturom, dizajnom interijera, kazališnom, filmskom i televizijskom scenografijom, supervizijom i postavom izložbi. Radila za više arhitektonskih studija u Londonu, Vancuveru i Sarajevu. Scenografkinja dvaju filmova Jasmile Žbanić, kratkometražnog igranog Participation (2008) i Na putu (2009).
scenograf AMIR VUK
(Sarajevo, 1957) Diplomirao je na Fakultetu urbanizma i arhitekture u Sarajevu 1980. Od 1980. do 1991. godine radi kao free lance arhitekt u Sarajevu. Devedesetih uspješno radi u Sloveniji i Kanadi. Godine 1997. u Sarajevu osniva vlastiti studio Novi način. Produktivan je i nagrađivan arhitekt. Vodio je radionice i seminare u Puli, Piranu, Zagrebu, Beču, Dubrovniku, Banja Luci, Beogradu i Sarajevu.
kostimografkinj LEJLA HODŽIĆ
(Sarajevo, 1973) Godine 1994. završava studij za kustose u Ecole du Magasin, Centre National d’Art Contemporain u Grenobleu, Francuska, a 2003. diplomira na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Odjel za grafički dizajn. Od 1993. radi na području suvremene umjetnosti u Bosni i Hercegovini i izvan njenih granica. Profesionalno dizajnira odjeću od 2004. godine. Kostimografkinja filma Grbavica (2006).
skladatelj BRANO JAKUBOVIĆ
(1978) Profesionalni glazbenik, član skupine Dubioza kolektiv, osnovane 2003. čija je glazba mješavina reggaea, duba i rocka. Sudjelovao je na tri albuma Adija Lukovca & Ornamenata te pet albuma Dubioza kolektiva (Dubioza kolektiv, Open Wide, Dubnamite, Firma Ilegal, 5 do 12). Skladao je glazbu za tri kazališne predstave, kao i za filmove Na putu (2009) Jasmile Žbanić i Sevdah za Karima (2010) Jasmina Durakovića.
dizajner zvuka: Igor Čamo
maska: Halid Redžebašić
ZRINKA CVITEŠIĆ
(Karlovac, 1979) Diplomirala glumu na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu 2002. godine. Od 2005. godine članica je Drame Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu. U matičnom kazalištu odigrala desetak uloga, a glumila je i u drugim zagrebačkim kazalištima (Kazalište Komedija, Teatar &TD...). Dobitnica kazališnih nagrada Mila Dimitrijević (Tri sestre) i Zlatni smijeh (Građanin plemić). Filmografija (izbor): Veliko spremanje (2003), Konjanik (2003), Volim te (2005), Što je muškarac bez brkova? (2005, Srce Sarajeva na Sarajevo Film Festivalu i Zlatna Arena u Puli), Bella Biondina (u postprodukciji).
LEON LUČEV
(Šibenik, 1970) Kazalištem se počeo baviti 1993. kao član Nezavisne kazališne skupine Montažstroj. Nakon toga upisuje ADU, čiji je apsolvent. Sedam godina bio je član Teatra &TD u Zagrebu, u kojem je ostvario desetak kazališnih uloga. Paralelno s nastupima u kazalištu, glumi i u filmovima te televizijskim serijama. Filmografija (izbor): Infekcija (2003), Svjedoci (2003), Što je muškarac bez brkova? (2005), Volim te (2005), Grbavica (2006), Nije kraj (2008, Zlatna Arena za najbolju mušku sporednu ulogu), Buick Riviera (2008, Srce Sarajeva za najbolju mušku glumačku interpretaciju, zajedno sa Slavkom Štimcem, Iza Stakla (2008).
ERMIN BRAVO
(Sarajevo 1979) Godine 2003. diplomirao na Odsjeku za glumu pri Akademiji scenske umjetnosti u Sarajevu. Tijekom studija pohađa brojne kazališne radionice i ostvaruje zapažene uloge u kazališnim predstavama. Glumio je u dvadesetak kazališnih predstava, a najveći uspjeh postiže ulogom Helvera u predstavi Helverova noć, za koju je nagrađen mnogobrojnim nagradama (Veljko Marčić na Festivalu malih scena u Rijeci 2006, Tmačin prsten...) te ulogom u predstavi Zvijer na mjesecu (Zlatni lovorov vijenac MESS-a, 2009). Docent je za predmet Gluma na ASU. Filmografija: Remake (2003), Grbavica (2006), Na putu, Cirkus Columbia (2010).
MARIJA KOHN
(Lopud, 1934) Diplomirala glumu na ADU u Zagrebu 1956. Bila je samostalna umjetnica i članica glumačkih ansambala GDK Gavella, SK Kerempuh i Drame HNK u Zagrebu. Često je nastupala u Teatru u gostima, Teatru &TD i na Dubrovačkim ljetnim igrama. Višestruko nagrađivana, istaknula se podjednako u dramskim i komičnim ulogama, a njezine su amblematske kreacije Roža u Svoga tela gospodar Slavka Kolara u kazalištu i filmski debi u istoj ulozi (nagrada na Festivalu u Puli 1957) te Erminija u predstavi Mirisi, zlato i tamjan. Dobitnica je Nagrade hrvatskog glumišta za životno djelo 1999. Izbor iz filmografije: H-8, Tri Ane, Kužiš stari moj, Kuća, Ambasador.