• Popratni programi

    Popratni programi pružaju mogućnost iskazivanja kreativnih aspekata pojedinaca kroz raznovrsne radionice. Tako je Mala filmska škola profesora Baltazara namijenjena najmlađima te se kroz dječje stvaralaštvo izrađuje originalni kratki animirani film.

    Nešto stariji polaznici i ove godine mogu naučiti kako prenijeti svoje nadahnuće na video zapis kroz radionice Pulske filmske tvornice.
    Za sve one koji se amaterski bave snimanjem i u kućnoj arhivi posjeduju uradak vrijedan pažnje tu je 640x480max., natječaj za najbolji amaterski film.

    Kroz fotografije, video ili nove elektronske medije u suradnji sa MMC Luka i zagrebačkom Galerijom 01 predstavila se cinemania[c], izložba koja se ne smije propustiti.

    Nakon kreativnog i zabavnog procesa stvaranja animiranih filmova maleni i oni malo veći prvi će put imati priliku uživati u dječjem filmskom i animiranom programu. Svako jutro od 21. do 26. srpnja u 10:00 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula vrtjet će se oni dobri stari i još neotkriveni potpuno svježi nacionalni i međunarodni filmovi namijenjeni djeci svih uzrasta. Program će biti objavljen naknadno, a dotad pogledajte letak naše 1. Pulice i raspored projekcija.




    Prijavite amaterske filmove na natječaj 640x480 max.

    Do 1. svibnja zaprimale su se prijavnice za sudjelovanje u nacionalnoj selekciji, a sada je vrijeme za neprofesionalne filmove, odnosno one koji nastaju u privatnim mini-radionicama s web kamerama i/li foto-aparatima

    Natječaj za prijavu amaterskih radova 640x480 max. otvoren je do 27. lipnja, a prijaviti se mogu svi filmovi snimljeni do rezolucije 640x480 u trajanju od 5 sekundi do 5 minuta i zapisani u mpeg, avi i wmv video formatima. Ideja iza ovog sve popularnijeg pulskog popratnog programa jest omogućiti filmašima i onima koji to tek žele postati prikazivanje djela koja su nastala u trenutku inspiracije i čija kreativnost i izražajnost nadrasta namjerno skromno postavljene produkcijske okvire.

    640x480 znakFilmovi prijavljeni za program 640x480 max. biti će dostupni za ocjenjivanje posjetiteljima internetskih stranica www.tportal.hr i www.pulafilmfestival.hr koji će izabrati svog pobjednika. O pobjedniku kojem će pripasti vrijedna nagrada odlučit će poseban žiri sastavljen od strane organizatora, a nagrada će se dodjeliti na svečanoj ceremoniji zatvaranja Festivala u Areni.

    Dosadašnji su pobjednici Dejan Dragaš (2004), Marin Lukanović (2005), Jasna Božić (2006) i Arminio Grgić (2007).
    Pogledajte Pravilnik, ispunite PrijavnicudoFurajte svoj film!




    Histoire(s) du cinema Jean-Luc Godarda

    Gradska knjižnica i čitaonica PulaUoči 55. festivala igranog filma u Puli, Gradska knjižnica i čitaonica Pula i Pula film festival, potpomognuti Hrvatskim filmskim savezom i produkcijskom kućom Gaumont, predstavljaju dvodnevni filmski program videodrome u sklopu kojega će 1. i 2. srpnja 2008. u prostorijama Gradske knjižnice i čitaonice Pula biti upriličena projekcija filma Histoire(s) du cinema, francuskoga redatelja Jean-Luc Godarda, uz gostujuća predavanja eminentnih hrvatskih filmskih djelatnika – filmskog teoretičara Hrvoja Turkovića i filmskog kritičara Tomislava Kureleca.

  • 1. PULICA na 55. PULI (Gradska knjižnica i čitaonica Pula, 21.-25. srpnja 2008.)

    Nakon kreativnog i zabavnog procesa stvaranja animiranih filmova u Maloj filmskoj školi profesora Baltazara, maleni i oni malo veći prvi će put na Festivalu igranog filma u Puli pratiti – Pulicu! Riječ je o novom festivalskom programu u kojem će gledatelji imati priliku uživati u igranim i animiranim filmovima za djecu. Svako jutro od 21. do 25. srpnja u 10 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula vrtjet će se dobri stari i još neotkriveni filmski biseri hrvatskih i inozemnih autora za djecu svih uzrasta. Dobrodošli!

     

     

    Tea

     

    Igrani film u režiji Hanne A. W. Slak o dječaku Martinu kojemu nova prijateljica Tea pomaže u spašavanju šume ...

     

    U glavnim ulogama: Nikolaj Burger, Pina Bitenc

     

    Hrvatska premijera

     

    Slovenija, Hrvatska, Poljska, Bosna i Hercegovina, 2006, 90 min, 35 mm

     

    produkcijske kuće: Gustav Film, Studio Maj, SPI Polska Sp.z.o.o., Jadran film, SCCA/pro.ba
    producent: Frenk Celarc


    režija: Hanna A. W. Slak

    scenarij: Hanna A. W. Slak

    uloge: Nikolaj Burger, Pina Bitenc, Marko Mandič, Sandi Krošl, Tatjana Šojić, Manca Dorrer, Žan Marolt, Senad Bašič, Gruša Kočica, Špela Petkovšek, Maj Klemenc

    kamera: Karina Kleszczewska

    montaža: Miloš Kalusek, Tomica Pavlica

    scenografija: Katja Šoltes

    kostimografija: Bjanka Ursulov

    glazba: Bartlomiej Gliniak

    SADRŽAJ: Na Martinov deseti rođendan u drevnoj se šumi počnu zbivati čudne stvari. U susjedstvo se najprije dosele zagonetna Tea i njezina majka, a zatim prirodu ugrozi plan izgradnje nove ceste koja će potpuno uništiti šumu i njezine neobične stanovnike. Kako su čarolija i stvarnost u šumi nerazdvojne, Martinu treba pravi prijatelj u borbi za njezin opstanak. No, dječaka tek čeka pravo otkriće, jer izvor čarolije ne živi u šumi nego u ljudskim srcima...

    O REDATELJICI: Hanna A. W. Slak rođena je 1975. u Varšavi (Poljska). Diplomirala je na Akademiji za kazalište, radio, film i televiziju u Ljubljani. Autorica je nekoliko kratkometražnih filmova (FREAKquencies, A. M.) nagrađenih na međunarodnim festivalima, što joj je 1999. donijelo titulu najperspektivnije mlade slovenske filmašice. Godine 2004. režirala je prvi dugometražni igrani film Slepa pega (Blind Spot) nagrađen na festivalima u Cottbusu i Sofiji.

     

     

    Lotte iz Izumgrada

    (Leiutajateküla Lotte)

     

    Animirani film u režiji Janna Põldme i Heikija Ernitsa o kujici Lotte koja spasi pčelicu iz Japana i odluči otputovati na Daleki istok...

     

    Glasove posuđuju: Evelin Pang, Andero Ermel, Lembit Ulfsak

     

    Hrvatska premijera

     

    Estonija, Latvija, 2006, 81 min, 35 mm

     

    produkcijske kuće: Eesti Joonisfilm, Rija Films
    producenti: Riina Sildos, Kalev Tamm, Vilnis Kalnaellis


    režija: Janno Põldma, Heiki Ernits

    scenarij: Janno Põldma, Heiki Ernits, Andrus Kivirähk

    glasovi: Evelin Pang, Andero Ermel, Aargo Ardli, Lembit Ulfsak, Peeter Oja, Margus Tabor, Elina Rejnold, Mait Malmsten

    montaža: Janno Põldma

    scenografija: Heiki Ernits

    glazba: Sven Grünberg

     

    SADRŽAJ: Najvažniji dan u selu u kojem živi znatiželjna kujica Lotte dan je natjecanja u novim izumima. Lotte sa svojim prijateljem Brunom u moru pronalazi japansku knjigu i iz nje spasi pčelicu Susumo. Na natjecanju pak pobijedi Lottin otac Oskar, pri čemu Susumo svojim poznavanjem džuda mora smiriti Oskarova suparnika Adalberta. Džudom se počne služiti cijelo selo, dok Lotte sa svojim prijateljima odluči otputovati u Japan na sportsko natjecanje...

     

    O REDATELJIMA: Janno Põldma rođen je 1950. u Tallinnu (Estonija). Karijeru je započeo kao snimatelj, a prvi kratkometražni animirani film Brothers and Sisters režira 1991. Osim animacijom bavi se i pisanjem knjiga, filmskih scenarija te kazališnih predstava. Heiki Ernits rođen je 1953. u Tallinnu (Estonija). U rodnom je gradu diplomirao na Pedagoškom institutu, a tijekom karijere radio je kao profesor umjetnosti, scenograf i redatelj. Dobitnik je niza nagrada za svoje karikature i televizijske oglase. Janno Põldma i Heiki Ernits zajedno su režirali i filmove Ladybirds' Christmas i Concert on a Carrot Pie te serije Tom & Fluffy i Lotte Journey South.

     

     

    Princ od papira

     

    Igrani film u režiji Marka Kostića o djevojčici Juliji koja nakon susreta s prevarantom traga za očevom putovnicom...

     

    U glavnim ulogama: Milica Spasojević, Stefan Lazarević, Andrej Šepetkovski

     

    Hrvatska premijera

     

    Srbija, 2007, 90 min, 35 mm

     

    produkcijska kuća: Luks Film
    producenti: Miloš Spasojević, Vladislava Vojnović


    režija: Marko Kostić

    scenarij: Vladislava Vojnović

    uloge: Milica Spasojević, Stefan Lazarević, Andrej Šepetkovski, Milica Mihajlović, Goran Radaković, Tatjana Beljakov, Ana Markoski

    kamera: Miloš Spasojević

    montaža: Almir Kenović, Neda Spasojević

    scenografija: Iskra Ignis

    kostimografija: Irena Vasiljević, Katarina Vuković

    glazba: Zorica Mitev Vojnović, Dragan Vojnović Mačak, Borut Kržišnik


    SADRŽAJ: Djevojčica Julija živi s roditeljima koji je, unatoč velikoj ljubavi, pomalo zanemaruju. Ostavši sama kod kuće, Julija postaje žrtvom anketara - prevaranta Nikole. No, njih se dvoje sprijatelje a Julija mu pokloni očevu putovnicu. Kada pola godine kasnije dozna da je njezina obitelj u opasnosti zbog nestale putovnice, djevojčica uz pomoć školskog prijatelja Pegija i bake Eme kreće u potragu za Nikolom, otkrivajući pritom niz tajni...

     

    O REDATELJU: Marko Kostić rođen je 1973. u Beogradu (Srbija). Studirao je filmsku režiju na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu. Od 2001. radi na Radio-televiziji Srbije kao redatelj programa iz kulture. Režirao je nekoliko studentskih, dokumentarnih i eksperimentalnih filmova koji su s uspjehom prikazani na domaćim i međunarodnim festivalima. Njegov dugometražni igrani film Princ od papira nastao je na temelju istoimenoga nagrađivanog kratkometražnog filma iz 2005. Režirao je i dokumentarni film Građanin ker.

     

     

    Čudesna šuma

     

    Animirani film u režiji Milana Blažekovića o slikaru koji u Čudesnoj šumi postaje metom njezina zločestog vladara Kaktus Cara ...

     

    Glasove posuđuju: Josip Marotti, Ljubo Kapor, Ivo Rogulja

     

    Hrvatska, 1986, 85 min, 35 mm

     

    produkcijska kuća: Croatia Film
    producenti: Vlado Terešak, Doro Vlado Hreljanović


    režija: Milan Blažeković

    scenarij: Sunčana Škrinjarić

    glasovi: Josip Marotti, Ljubo Kapor, Ivo Rogulja

    glazba: Dennis Leogrande

     

     

    SADRŽAJ: Jednog dana u Čudesnu šumu stiže slikar Paleta i zaspi ispod čarobnoga hrasta. Probudivši se shvaća da je od hrasta dobio moć sporazumijevanja sa životinjama te da stvara čarolije svojim kistom. Ubrzo upozna i šumske stanovnike: dabra Oštrozuba, medvjeda Matu, lisicu Lili i ježeve po imenu Do, Re i Mi. U međuvremenu, zlog Kaktus Cara koji vlada šumom brine slikarev dolazak jer će prema proročanstvu čovjek dokrajčiti vlast kaktusa. Stoga šalje dvorskog čarobnjaka Štapića da dovede slikara. Poslije nekoliko neuspjelih pokušaja, Štapić se pridruži družini koja skriva slikara. Shvativši da ga je Štapić izdao, Kaktus Car odluči uništiti šumu...

    O REDATELJU: Milan Blažeković rođen je 1940. u Zagrebu. Jedan od predstavnika glasovite Zagrebačke škole crtanog filma, autor je niza kratkometražnih filmova (Ples gorila, Čovjek koji je morao pjevati) i televizijskih oglasa. Čarobna šuma iz 1986. njegov je prvi dugometražni animirani film za koji je 1989. snimio nastavak Čarobnjakov šešir. Blažekovićev treći dugometražni animirani film u karijeri Čudnovate zgode Šegrta Hlapića iz 1997. najgledaniji je hrvatski film u domaćim kinima od osamostaljenja 1991. do danas.

     

     

    Sova i vrabac

    (Cú và chim se sẻ)

     

    Igrani film u režiji Stephanea Gaugera o djevojčici Thuy koja bježeći od oholog ujaka upozna dvoje ljudi koji bi joj mogli postati nova obitelj...

     

    U glavnim ulogama: Pham Thi Han, Cat Ly, Le The Lu

     

    Hrvatska premijera

     

    Vijetnam, 2007, 98 min, 35 mm

     

    produkcijska kuća: Annan Pictures
    producenti: Quan Van Nguyen, Nam Nhat Doan


    režija: Stephane Gauger

    scenarij: Stephane Gauger

    uloge: Pham Thi Han, Cat Ly, Le The Lu, Nguyen Hau, Hoang Long

    kamera: Stephane Gauger

    montaža: Ricardo Javier, Ham Tran

    scenografija: Nguyen Van Hoa

    glazba: Pete Nguyen

     

    SADRŽAJ: Oslanjajući se na vlastitu sreću, djevojčica Thuy bježi iz ujakove tvornice gdje njezin rad nikada nije bio dovoljno dobar. Sama na ulicama Ho Ši Mina, Thuy upoznaje još dvije nesretne duše, mladog muškarca Haija koji je našao utočište kao čuvar zoološkog vrta i domaćicu zrakoplova Lan koja traži ljubav svog života. Pokušavajući spojiti dva usamljena srca, djevojčica želi stvoriti i svoju novu sretnu obitelj. Samo je dvije stvari mogu spriječiti: gradske vlasti i ujakova oholost....

     

    O REDATELJU: Stephane Gauger rođen je u Ho Ši Minu (Vijetnam). Odrastao je u Orange Countyju u Kaliforniji, a diplomirao kazališnu umjetnost i francusku književnost. Filmsku karijeru započinje kao asistent snimatelja i snimatelj, dok mu je Sova i vrabac prvi dugometražni igrani film. Film je dobitnik nagrada na nekoliko međunarodnih festivala (Los Angeles, San Francisco, Denver, Singapur). Na filmu Powder Blue, čija se premijera očekuje potkraj 2008, radio je kao pomoćnik redatelja.

     

     

    CRTIĆI NA PORTARATI

     

    (19. i 23. srpnja 2008.)

     

    Nakon tradicionalnoga spektakularnog vatrometa povodom svečanog otvaranja Festivala igranog filma u Puli, u subotu 19. srpnja na veliku radost roditelja i djece ove godine umjesto odlaska na počinak, počinje prava festivalska groznica subotnje večeri. I to uz gledanje crtića na Portarati! Program počinje poslije 22 sata i 15 minuta.

     

    U srijedu 23. srpnja u 20 sati nešto sasvim neočekivano – Iluzionist, a zatim još jedna serija dobrih starih crtića u produkciji Zagreb Filma.